Beklenen post..Kloş etek nasıl dikilir?öğrenelim..

Bu yazının tüm hakları srpbykylmzr.blogspot'a aittir.| Bloga Git | Şikayet et! | Orjinal Yazı Adresi: srpbykylmzr
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
 • Arkadaşlar konumuza bakmadan önce bu fırsatı değerlendirin.Yeni açılan markafoni.com da ilk alışverişinize özel %90'e varan fırsatları size sunuyor.Hemen üye olun bu fırsatı kaçırmayın derim.Hemen Tıklayın Şimdi konumuza dönelim.

  Herkese merhabalar;
  Kendi çabalarıyla dikiş diken takipçi arkadaşlarımdan  gelen yorumlardan ve bu postumda yayınladığım etekten sonra aldığım maillerden yola çıkarak bu aralar kıl olduğum kendini birşey zanneden bazı moda evlerine inat,kendiminde dikip sattığım bir etek modelini seve seve sizinle paylaşmak istiyorum.Facebook ta birçok moda evi tasarımım diye kandırıyor ama bu model zaten vardı.Şöyleki ben 3 sene önce dikmeye başladım ama geçen seneden beri moda oldu.Birde sanki hiç bilinmiyor gibi dikimi hakkındada hiç bilgi vermiyorlar..Anlamıyorum yaa…Neyse bu konuya kendi çapımda çözüm getirerek azıcık dikiş bilgisi olan arkadaşların anlayacağını umuyorum.Aslında dikişe başladığım ilk senelerde eski blogumda yayınlamıştım ama o zaman bende cahildim:))anlatamamış olabilirim.Şimdi daha detaylı göreceksiniz.

  Öncelikle geniş bir masaya ihtiyacımız var.Eğer yoksa yerde kesebilirsiniz…Ben sürekli dikiş yaptığım için geniş bir kesim masasını da evime sığdıramadığımdan o boyutlarda bir mineflo kestirdim.İşim oldumu yere açıyorum.Bittimi rulo yapıp kaldırıyorum.Hem kumaşım kaymıyor.Hemde daha rahat oluyor.tavsiye ederim.


  Kumaşı eninden katlıyoruz..Etek boyuna göre 2,5-3 metre kumaş kullanıcaz.

  Kloş etekte esas olan şey; belölçüsü /3 dür.yani  kişinin bel ölçüsü: 66 cm  diyelim.

  66/3=22 cm. ölçüsünü kullanırız..  Önünde büzgü kullanılmayacaksa kullanacağımız ölçü 22cm olacak.
  Ama önde ve arka ortada büzgü yaparsak büzgü payını ekliyoruz.Bu tamamen büzgüyü ne kadar çok istediğinize bağlıdır.Resimlerdeki eteği büzgülü çalıştım.

  ben 15cm öne,15cm arkaya büzgü payı verdim.yani 22+15+15=52 cm

  Bu etek için baz alıcağımız ölçü 52 cm. olacak.

  Önemli not: Astarda bu büzgü payını eklemiyorsunuz…)


  Ok yönünde olduğu gibi 52 cm etek ucuna doğru işaretledikten sonra;


  Fotoda olduğu gibi yuvarlağımızı oluşturuyoruz.yani aldığımız ölçülerin iki ucunu birleştiriyoruz.ok yönünde olduğu gibi tam ortadan sağa ve sola doğru  15cm belirliyoruz(büzgü payı için)..

  yukarıdaki resimde yazılan işlemleride yapıyoruz..Yani ok yönünde oluşturduğumuz bel yuvarlağından aşağı etek boyumuzu ölçüyoruz.(örn;90 cm etek boyu gibi) Bel kısmındaki gibi etek ucundada iki noktadan yuvarlağımızı oluşturup 2 cm dikiş payı verebilirsiniz.Önemli not 1:Fermuar yerini belirtmemişim ama soldaki ok yönünde (yani kumaş katı olmayan yer)bel yuvarlağından aşağı 15 cm noktasını işaretliyoruz.Orası dikilmeyecek.Gizli fermuar takılacak.Ayrıca kumaş katı tarafını hiç kesmeden 1 cm den yandikiş olarak dikebilirsiniz.

  Önemli not2:etek ucu yuvarlağını oluşturmak belden daha zordur.O yüzden beldeki yuvarlağın her noktasından aşağı doğru etek boyu ölçüsünü alıp sabunla nokta koyun..sonra noktaları birleştirin..

  Kemer için bel ölçümüz geçerlidir..Bu etek için asıl bel ölçümüz 66 cm dı.Bel  genişliğinizden 5 cm fazla alın ki ilik payınız olsun.Fazlasını kesersiniz..bel uzunluğu (yani eni)yönünde 
  66cm+5 cm (ilik payı)=70 cm ölçüp işaretliyoruz.
  Kemer yüksekliği keyfinize kalmış ama 5 cm den fazlası için kalıp gerekir.5 cm de yeterli oluyor zaten.
  5+5=10 cm+dikiş payları


  Aynı ölçüde bez tela kesiyoruz.  Kemeri kesip telasını yapıştırdıktan sonra büzgümüzü yapıyoruz.Eğer büzgüsüz yapmışsanız..Direk yan dikişlerini yapıp, gizli fermuarı dikiyoruz.

  Astar için ise;
  Resimde anlattığım gibi yapıyoruz.Fermuar uzunluğunu dikmiyoruz unutmayın…
  Yukarıdaki resimdeki yazıda olduğu gibi,Etekle astarı birleştiriyoruz.Kemerimizi de monteleyip diktikten sonra etek;

  Resimdeki işlemleri yapıyoruz.Etek boyunu Bebe overloğuda yaptırabilirsiniz.Zira kloş eteğin uçlarını dikmek çok uğraştırıcıdır.Zevkinize kalmış.
  son olarak iliğini açtırıp aynı kumaştan küçük top düğme bastırıyoruz.Ve güzeel bir ütü yapıyoruz..Ve eteğin son hali;
  Kısa,uzun,büzgülü,büzgüsüz her şekilde yapabileceğiniz bir etek modelidir.Ama görünüşte kolay görünsede dikilen herşey kolay değildir.Herkes dikiş yapabilir ama yapandan yapana fark olur..unutmayalım..Umarım yardımcı olabilmişimdir.Eğer yanlışlık yada anlamadığınız bir yer varsa yazın eklerim post a arkadaşlar.Hadi bakalım buradan öğrenip dikenler eteklerinin  resimlerini yollamayı da unutmasınlar:))
  Diktiğim diğer kloş eteklere buradan ya da facebook sayfamdan bakabilirsiniz…
  Kolay gelsin:))))Haydi makina başına..

  Gelen Aramalar:

  2 sene önce yazılmıştır.
  "Beklenen post..Kloş etek nasıl dikilir?öğrenelim.." bu yazı 2 Nisan 2012 tarihinde saat 08:09 sularında "srpbykylmzr" tarafından yazılmıştır.Orjinal Yazıya gitmek için: srpbykylmzr.blogspot.com Henüz yorum yazılmamış

  Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  You must be logged in to post a comment.

  Modamelekleri.net
  Yayındaki blog sahiplerinin dikkatine; Modamelekleri.net da tüm yazılar blog kullanıcılarına aittir.Her blog yazarının postları o yazarın profilinden yayınlanır.Modamelekleri.com da yüzlerce blog oldugu için her ayrı blogdan izin almak mümkün olmayacagından Uyar-Kaldır kuralını benimsedik.Blog sahibi isterse Modamelekleri.net dan yazılarının yayınlanmasını durdurabilir.Bunun için blog adını bize mail atması yeterlidir.modamelekleri@gmail.com
  sitemap | Geri bildirim ve İletişim | Gizlilik | Kullanım Şartları  | Yazar Girişi |